15. Festival Awards Film Winnings

Sami Yılmaztürk Special Prize:

Kauai
Director: Aysun Karaosman

Documentary Branch:

1st Prize: Among the Remains
Directors: Juan Barreda Ruiz & Ana Mary Ramos

2nd Prize: An Other City
Director: Rasmus Waern

3rd Prize: 13 Square Meters
Directors: Kamil Bembnista & Ayham Dalal

Animation Branch:

1st Prize: Iizuna Fair
Director: Sumito Sakakibara

2nd Prize: Aurora – The Street that wanted to be a river
Director: Radhi Meron

3rd Prize: (3rd prize – sharing) Scream for Ice
Emir Aytemür

3rd Prize: (3rd prize – sharing) The Last
Orhan Umut Gökçek

 

14. Festival Awards Film Winnings

Sami Yılmaztürk Special Prize:

Santral
Director: Furkan Karabay

Documentary Branch:

1st Prize: Where to with History?
Directors: Hans Christian Post

2nd Prize: The Dreams of Others
Director: Xavi Campreciós & Pep Martín

3rd Prize: (3rd prize – sharing) Stalking Chernobyl: Exploration After Apocalypse
Director: Iara Lee

3rd Prize: (3rd prize – sharing) LogOut
Director: Jarnal Saiful

Animation Branch:

1st Prize: Pangäa
Director: Markus Keim & Beate Hecher

2nd Prize: InECOnsistencies
Director: Daniel Zagórski

3rd Prize: Human Stop 1 Minute
Eren Bektaş

13. Festival Awards Film Winnings

Sami Yılmaztürk Special Award:

Home
Yönetmen: Felat Erkozan

Documentary Branch:

1st Prize: Those Stars in the Sky
Directors: Deba Ranjan

2nd Prize: The Great Fire of Salonica: Birth of a City
Director: Gregory Vardarinos

3rd Prize: Rivers Underneath The Asphalt
Director: Yasin Semiz

12. Festival Awards Film Winnings

Sami Yılmaztürk Special Prize:

Suyun Ölüm Tarihi
Yönetmen: Ali Ergül

Documentary Branch:

1st Prize: The Monolith
Directors: Angelo Guglielmo

2nd Prize: Adam
Director: Emil Ali

3rd Prize: Appennino
Director: Emiliano Dante

Animation Branch:

1st Prize: Labirynth
Director: Stepan Koval, Oleksandr Kolodi

2nd Prize: House Heart
Director: Hsiao-Ching Lu

3rd Prize: Run Rostam Run
Director: Hossein Molayemi

11. Festival Awards Film Winnings

Documentary Branch:

1st Prize: Memorándum
Directors: Jennifer Lara
Chile

2nd Prize: Perween Rahman-The Rebel Optimist
Director: Mahera Omar
Pakistan

3rd Prize: Shakespeare in Casablanca
Director: Sonia Terrab
Morocco

Animation Branch:

1st Prize: Organish Tree
Director: Amir Moein
Iran Islamic Republic of

2nd Prize: Scale
Director: Emine Gezici
Turkey

3rd Prize: The Box
Director: Merve Çirişoğlu Çotur
United Kingdom

10. Festival Awards Film Winnings

Documentary Branch:

1st Prize: Ocean Hill Drive
Directors: Miriam Gossing and Lina Sieckmann
Germany

2nd Prize: Exile
Director: Renata Claus
Brazil

3rd Prize: Darkened Water
Director: Alireza Dehghan
Iran

Animation Branch:

1st Prize: Habitat
Director: Marcel Barelli
Switzerland

2nd Prize: Scale
Director: Amin Rahbar
Iran

3rd Prize: Urban Audio Spectrum
Director: Marina Schnider
Switzerland

9. Festival Awards Film Winnings

1- HABİTAT – PERSONAL NOTES
2- ÖLMEZ AĞAÇ YIRCA DİRENİŞİ
3- SU BEDEVİLERİ
4- CONCRETE LOVE – THE BÖHM FAMILY

 

8. Festival Awards Film Winnings

1- EURITMIA / EURITMIA – GEZİYİ HATIRLAMAK / REMEMBERING GEZİ
2- NAİL V.
3- EYMİR NEDEN PAYLAŞILAMADI?
4- DLRG / DLRG (German Live Saving Association)
5- LEAVING / AYRILIŞ
6- ÇERÇEVE (FRAME)

 

7. Festival Awards Film Winnings

1- AWAY FROM ALL SUNS
2- LUCIEN HERVE, PHOTOGRAPHER DESPITE HIMSELF
3- MAYA
4- THE LONG FORGOTTEN ISLAND
5- THE SACRED

6. Festival Awards Film Winnings

1- ESPUI
2- WITH A PROJECT IN HIS HANDS
3- MENDELSOHN’S INCESSANT VISIONS
4- DAMN THE DAMS
5- THE RAMP – FLYING OVER SNOW

 

5. Festival Awards Film Winnings

1- TETRİST
2- EKÜMENOPOLİS
3- ÇİN’DE KENTLEŞME-MUTLULUK HER YERDE

 

4. Festival Awards Film Winnings

1- SON AYİNLER
2- ALTINDAN BETON
3- SELAHATTİN’İN İSTANBUL’U
4- MİRAZ-UMUT
5- İNSAN, KENDİ KAFESİNİ TAŞIYAN TEK KUŞTUR
6- KISIR DÖNGÜ
7- KAĞIT HANE
8- KAHPE DEVRAN
9- SON KUMSAL

3. Festival Awards Film Winnings

1- 4857
2- MEZRA EZİDİYA
3- SU KENTLERİ (VESIKAUPUNKEJA) – WATER CITIES

 

2. Festival Awards Film Winnings

1- DOBLE FORZA
2- GÖÇ
3- KLONİSTAN
4- PEKİ YA LONDRA
5- SATILIK
6- BİR BEYGİR HİKAYESİ

 

1. Festival Awards Film Winnings

1- 200.000 HAYALET – NIJUMAN NO BOREI
2- ENTROPİ
3- KULEDİBİ SOKAK NO:23
4- MAKİNELERİN İSYANI