Şehrin bir bölümünün üzerinde yapılandırıldığı eski bir bölgesel eksen. Bu yol, konumu nedeniyle şehir içinde düzenleyici bir rol oynamaya devam edecek, yani modern bir zırh rolü oynayacak ve 19. yüzyılın ortalarından bu yana genişleyen şehir ve şehrin yeni ihtiyaçlarına göre şekillendiği, kentleri eklemleyen, psikiyatri hastanesi, mezarlık, fabrikalar, alışveriş merkezi, eğlence parkı gibi büyük komplekslerin ve alanların kanıtı olacak. Bu yerler kentsel homojenlik mantığını reddederek kendilerini tutarlı, özerk gerçeklikler olarak kabul ettiriyor. Bazı yazarlar bu (ayrı ve farklı şekilde düzenlenmiş) yerleri ‘heterotopiler’ olarak adlandırıyor. Bu yerlerde, çağdaş şehirleri karakterize eden mekânsal çözülme muazzam ölçüde artmaktadır. Kendi içlerinde belirsiz olan sınırlar kesin olarak kaybolur, böylece herhangi bir sınırlandırma ya da alaka atfetme eylemi tamamen imkânsız hale gelir.

Yönetmenler- Alberto Valtellina – Paolo Vitali

Alberto Valtellina (1961)

Fotoğrafçı ve film yapımcısı, 1985’ten beri yapımcı, film dağıtımcısı ve film etkinlikleri organizasyonunda çalışıyor. 2018 yılında Produzioni Alberto Valtellina’yı kurdu

Paolo Vitali (1971)

Mimar, yayıncı ve araştırmacı. Bergamo’da yaşıyor ve çalışıyor. 2012 yılından beri Politecnico di Milano’da mimari tasarım dersleri vermektedir.