Küresel Uyum Merkezi (GCA) dünyanın değişen iklime uyum sağlaması için çalışan bir STK’dır. Merkezleri için bir yer ararken, Rotterdam şehri onlara yükselen deniz seviyesiyle birlikte yüzecek bir bina bağışlamayı önerdi.

Belgesel film, izleyicileri bu projeye hayat veren politikacı, tasarımcı ve inşaatçılar gibi tüm insanların zihinlerinde bir yolculuğa çıkarıyor. Neden şehrin ortasına yüzen bir bina inşa edersiniz ve bunun iklim politikalarıyla ne alakası var? Bu soruların yanıtlarını içeren filmde, GCA’nın yönetim kurulu odalarına hızlı bir bakış atılırken, Rotterdam’ın efsanevi belediye başkanı Ahmed Aboutaleb’e de yer veriliyor.

Yönetmen – Onur Can Tepe

Onur Can Tepe, Rotterdam’da yaşayan bir yazar, film yapımcısı ve mimardır.

Mekân tasarlayan bir mimar olarak çalışmaları, mekânın önemli bir rol oynadığı yazı ve film çekimlerine kadar genişledi. Doğal ve yapılı peyzajlarla ilgili toplumsal konuları ele alan filmleri çeşitli film festivallerinde, müzelerde ve bienallerde gösteriliyor. Son filmi House of Adaptation, iklim adaptasyonu üzerine çalışan ve şu anda dağıtımda olan bir STK’nın Rotterdam’a taşınmasının öyküsünü anlatıyor.