“Amazon Sularında Yaşam”, Amazon’un nehir kıyısındaki topluluklarının kendine özgü mimarisini kutlayan bir belgesel. Tepedeki evlerden yüzen evlere kadar bu geleneksel yapılar, nesiller boyu yerel bilgelikten doğan ustaca çözümleri bünyesinde barındırıyor ve Brezilya Amazon nehri ovalarının sular altında kalan ve dinamik manzarasına uyumlu bir şekilde uyum sağlıyor. Belgesel, bu geleneksel halkların kültürel ifadelerine değer vermeyi, modern toplumda karşılaştıkları ötekileştirme ve damgalanmaya meydan okumayı amaçlıyor. Film, sakinlerin, topluluk liderlerinin ve yerel inşaatçıların sesleriyle bu evlerin ardındaki hassasiyeti, bilgiyi ve çevresel uyumu sergiliyor. Holcim Vakfı tarafından desteklenen “Amazon Sularında Yaşam”, nehir kenarı kültürünün dayanıklılığına ve yaratıcılığına bir övgü niteliğinde olup, daha sürdürülebilir ve bölgesel olarak bütünleşmiş mimari üzerine düşünmeyi teşvik etmektedir.

Yönetmen – Danielle Khoury Gregorio

Danielle Khoury Gregorio (Ana Yönetim ve Araştırma)

Danielle Khoury Gregorio, Universidade de São Paulo FAUUSP’den Alman Karlsruher Institut für Technologie (KIT) Üniversitesi’ndeki değişim programıyla mezun olan bir Mimardır. Kariyeri boyunca Danielle, uluslararası Fira Barcelona, 2017 Piscina & Wellness Ödülleri ve 2021 LafargeHolcim Ödülleri gibi birçok mimarlık ödülü aldı. Danielle, São Paulo’daki Andrade Morettin Arquitetos Associados gibi ünlü mimari stüdyolarda çalıştı. Hollandalı stüdyo KAAN Architecten ve Almanya’daki Weindel Architekten GBr stüdyosu. Ayrıca Holcim Sürdürülebilir İnşaat Vakfı’ndan, Amazon yerel mimarisini ve çağdaş Brezilya mimarisine yönelik sürdürülebilirlik derslerini incelemeye devam etmesine olanak tanıyan bir araştırma bursu kazandı. Araştırması, Amazon’un benzersiz koşullarına uyum sağlamak için kullanılan biyoiklimsel ve düşük etkili stratejileri ortaya çıkarmayı ve bunları günümüz konut çözümlerine uygulamayı, geleneksel mimarinin bilgeliğinden yararlanarak yerel şehirlerdeki kültürel açıdan hassas ve sürdürülebilir projeler için bir çerçeve sunmayı amaçlıyor. Bu yaklaşım, geleneksel genel kentsel konut modelinden, yerel kültüre ve çevreye öncelik veren bir modele geçişi temsil etmektedir.

Sorumlu bina uygulamaları. Bu araştırmanın bir parçası olarak Danielle, Brezilya Mimarlar Enstitüsü tarafından ödül kazanan “Amazon Sularında Yaşam” adlı belgeseli yönetti. 2022 yılında Forbes Brezilya tarafından Mimarlık ve Tasarım kategorisinde “Forbes Under 30” listesinin üyesi olarak seçildi.