Bir grup Pichicautín bölgesi (Temuco) sakini, konutlara erişimleri olmadan akrabalarının evlerinde kalarak, yıllarca bekledikten sonra bir bayrak dikmeye ve kendilerine ev inşa etmek için bir kamu arazisine el koymaya karar veriyor.

Evlerini bekleyen binlerce ailenin yaşadığı eşitsizliği ve ihmali gözler önüne seren emlak patlamasının damgasını vurduğu bu şehirde; halkın kendi çözümü, daha iyi bir yaşam kalitesi için bir mahalle kurmalarını sağlıyor.

İnsanca barınma hakkı için kararlı bir mücadele verirken bir yandan da kurumların tembelliğini ve polis şiddetini yenerek, gerekçelerini kuvvetlendirme arzularının peşinden gidiyorlar.

 

Yönetmen Biyografileri – Carlos Valverde Ortega / Rodrigo Hiriarte Llanos

Carlos Valverde Ortega (Temuco, 1986): Şilili fotoğrafçı, yazar, film yapımcısı ve gazeteci olan Carlos Valverde Ortega, Arjantin Film Endüstrisi Birliği’nde (SICA) Profesör Rodolfo Denevi ile fotoğraf yönetmenliği ve San Antonio de Los Baños, Küba’daki Uluslararası Film ve TV Okulu’nun Uluslararası Atölyesinde film yapımcılığı okudu. 2015-2020 yılları arasında El Austral gazetesinde gazetecilik ve foto muhabirliği yaptı. Luis Marín Cruces ile birlikte önce 2015’te ve daha sonra 2020’de yeniden yayınlanan “Nostalgia del Futuro, biografía del poeta Jorge Teillier Sandoval” kitabını kaleme aldı. 2022’de Rodrigo Hiriarte Llanos ile birlikte “Casa Con Bandera” belgeseline imza attı. House with Flag, kendisinin ilk uzun metrajlı yapımıdır.

Rodrigo Hiriarte Llanos (Temuco, 1973): Sosyolog ve üniversite profesörü olan Rodrigo Hiriarte Llanos, Araucanía Bölgesi’nde araştırmacı ve kültür yöneticisi olarak görev aldı. İlk film prodüksüyonuna “House with Flag” ile imza atıyor.