“ROOM 5, Raphael’in Karton Odası”, dünyanın en eski ve en ünlü müze kurumlarından biri olan Milano’daki Pinacoteca Ambrosiana’nın içine dalıyor. Film, değerli ve benzersiz bir sanat eserini keşfetmek için görkemli girişinin eşiğini geçiyor: “Cartone di Raffaello”, Atina Okulu için muazzam bir hazırlık çizimi, Raphael Sanzio’nun “Vatikan Sarayları İmza Odası” için yarattığı bir fresk (şimdi Vatikan Müzeleri). Sanat Tarihi ve Koleksiyonculuğun başyapıtlarının yer aldığı sayısız oda arasında 5 numara, Raphael’in elinden çıkan bu görkemli karikatüre benzersiz bir şekilde ev sahipliği yapıyor. Film, “Stefano Boeri Architetti”nin uluslararası teknik ve emeğin mükemmelliğini temsil eden şirketlerin ve işçilerin becerileri sayesinde hayata geçirdiği bir proje olan odanın yeniden düzenlenmesini anlatıyor. Hassas restorasyon ve şantiyenin farklı aşamalarının yakın plan çekimleri, tasarımcılar ve küratörlerle yapılan röportajlar, geçmiş ile bugün ve sanat ile mimari arasındaki sınırlara doğru heyecan verici bir yolculuğun anlatı bileşenlerini oluşturuyor.

Yönetmen – Stefano Santamato

1989’da doğan Stefano, 2014 yılında Milano Politeknik Üniversitesi’nden mimarlık alanında yüksek lisans derecesiyle mezun oldu ve daha sonra Milano’daki Cfp Bauer’de belgesel film yapımcısı olarak eğitim aldı.

2018’den itibaren Milanolu video prodüksiyon şirketi “The Blink Fish” ve “Stefano Boeri Architetti” için serbest film yapımcısı olarak çalışıyor ve mimari ile görsel-işitsel medya arasındaki ilişki üzerine yakın bir çalışma yürütüyor.

Euripides’in trajedisi ile 2018 “Vaia Fırtınası” arasında paralellik kuran kısa filmi “Troiane”(2020), birçok uluslararası film festivalinde gösterildi ve ödüller aldı. Mimari fotoğraf ustası Gabriele Basilico’nun çalışmalarını konu alan ilk uzun metrajlı filmi “Basilico, L’infinito è là in fondo” (2023) üzerinde çalışıyor.