Film özel mülkiyet ve ölüm arasında bir ilişkinin varlığı üzerine bir değerlendirme niteliğindedir. Mardin’in kartpostallarda sürekli karşımıza çıkan tarihi yapısı ve dokusuna odaklanmak yerine, kartpostallarda görünen ama kimsenin dikkat etmediği, anayolun aşağı kısmında yer alan Saraçoğlu Mahallesi’ni gün yüzüne çıkarmaya çalıştık. Bu mahalle, eski bir mezarlık üstüne kurulu bir mahalledir. Mahallenin her tarafının mezarlarla dolu olması ve her evin yanı başında birkaç mezarın olması bu durumun incelenmesini gerekli kılmıştır.

Belgeselde ölülerle yaşamak zorunda kalan halkın 90’lı yıllarda köylerini zorunlu bir biçimde terk eden insanlardan oluşuyor olması, bu mahallenin üzerinde durulmasını gerekli kılmaktadır. 90’lı yılların travmatik durumu devam ederken, Devletin mahalle sakinlerinin istekleri ve beklentileri dışında gerçekleştirmeyi planladığı kentsel dönüşüm projesi burada yaşayan halkı ikinci sefer yerinden edilme riskiyle karşı karşıya bırakması burada yaşayan insanların zihinlerinde derin yaralar açacaktır.

Yönetmen – Harun Yel

Harun Yel 1994 yılında Batman da doğup, büyüdü. Ortaokul ve liseyi Batman’da okuduktan sonra 2017 yılında Akdeniz Üniversitesi Sosyoloji bölümünde mezun oldu. Şu an Batman Üniversitesi’nde Sinema ve TV Bölümünde yükseklisans yapmaktadır. Lisans döneminde sinemayla yakında ilgilenmiş ve lisans tezi olarak da Yılmaz Güney sinemasını incelemiştir.