Helmut Jahn’ın Chicago’daki tartışmalı postmodern ikonu “Thompson Center” yıkım topundan kurtuldu. Teknoloji devi Google, tamamlandığında eski hükümet konağı binasını işgal edip, sahibi olacak.

Merhum mimarın adını taşıyan firma tarafından yürütülen radikal yenileme planları ve binanın özelleştirilmesi, şehirdeki kamusal alanın geleceği ve postmodern mimariyi koruma mücadelesi hakkında önemli soruları gündeme getiriyor.

Şehrin en çok tartışılan binalarından birinin olağanüstü öyküsünü belgeleyen planlı bir üçlemenin ikinci filmi olan “Starship Chicago II”, radikal ve tartışmalı bir değişimin eşiğinde duran bir binanın ve kentin zaman içindeki bir anının renkli bir dokusunu örüyor.

Kamusal alanın mülkiyeti, sivil mimarinin doğası, postmodern mimarinin korunması ve COVID-19 salgınının ardından Chicago şehir merkezinin yeniden doğuşu, önde gelen kamu görevlileri, geliştiriciler, mimarlar ve sivil aktivistlerin sözleri ve eylemleri aracılığıyla araştırılıyor. Bir binaya ruh veren nedir? Şehir kime aittir?

Starship Chicago II, küresel bir izleyici kitlesini bir kentsel dokuyu heyecan verici, sürükleyici ve herkes için eşit kılan unsurları değerlendirmeye davet ediyor. ve eşitlikçi kılan şeyin ne olduğunu değerlendirmeye davet ediyor.

Yönetmen – Nathan Eddy

Nathan Eddy, çalışmaları öncelikle mimari, uyarlanabilir yeniden kullanım ve kentsel planlama konularını araştıran ABD doğumlu bir film yapımcısı ve gazetecidir. Halen Berlin’in Eski Ustalar müzesi Gemäldegalerie hakkında bir film üzerinde çalışıyor ve Starship Chicago üçlemesinin son bölümünün ön prodüksiyonunu yapıyor. Berlin’de yaşıyor.